حضرت پیامبر (ص) و جوانی كه زبانش بند آمده بود


حضرت پیامبر (ص) و جوانی كه زبانش بند آمده بود


 


 
جوانی از اصحاب بیامبر اسلام (ص) مریض و بستری شده بود. رسول خدا (ص) به عیادت او آمد؛ حالش بسیار وخیم و در آخرین لحظات زندگی بود.
پیامبر (ص) به او فرمودند: به یگانگی خداوند اقرار كن و بگو لا اله الاالله زبان جوان به لكنت افتاد و نتوانست ان كلمه مقدس را ادا كند. رسول خدا از زنی كه آن جا حضور داشت، پرسید: آیا این جوان مادر دارد؟ گفت: آری، من مادر او هستم. فرمود: آیا از او ناراضی هستی؟ گفت: آری، اكنون مدت شش سال است كه با او سخن نگفته ام. رسول خدا (ص) از او خواست تا از لغزش های پسرش بگذرد و او را عفو كند.
زن گفت: یا رسول الله! به خاطر شما از او گذشتم و راضی شدم.
آن گاه پیامبر به جانب جوان متوجه شد و فرمود: بگو لااله الاالله زبان او گشوده شد و به آسانی توانست اعتقادات حقه را بر زیان جاری كند.
احترام پیامبر (ص) به پدر و مادر رضاعی خود
در سال های آغاز بعثت پیامبر اسلام (ص) بود. روزی ان حضرت فرشی پهن كرده و روی آن نشسته بود كه در این موقع شوهر حلیمه به حضور ان حضرت آمد. پیامبر(ص) به یاد مهربانی های او برخاست و او را احترام زیادی كرد و گوشه ای از فرش خود را گسترد و پدر رضاعی خود را روی آند نشاند طولی نكشید كه مادرش حلیمه وارد شد. حضرت گوشه دیگر فرش را برای او پهن كرد و او را روی آن نشانید و محبت فراوانی به مادر رضاعی خود كرد. (2) و همچنین پیامبر(ص) را دیدند كه به خواهر رضاعی خود (دختر حلیمه) بیش از برادر رضاعی خود احترام می گذارد. دلیل آن را پرسیدند. حضرت محمد (ص) فرمودند: علت این كه من به خواهر رضاعی خود بیشتر از برادرش احترام می گذارم این است كه او به پدر و مادر خود بیشتر از برادرش احترام می گذارد. (3)
آرامش قلب پدر
فاطمه زهرا علیهم السلام از زمانی كه چشم مبارك خویش را به روی پیامبر (ص) باز كرد، از فضائل و كمالات مادرش حضرت خدیجه كبری بهره مند گردید و در خانه وحی و نبوت رشد و نمو كرد و پیامبر اسلام درس توحید و علوم الهیه و معارف آسمانی را به بهترین وجه به او آموخت. حضرت زهرا علیهاالسلام برخورد مهر آمیز با پدر داشت. او به پدرش عشق می ورزید و در همه حال از پدر اطاعت می كرد.
هنگامی كه آیه (لا تَجْعَلوُا دُعاءَ الرَّسولِ بَیْنَكُم كَدُعاءِ بَعْضِكُمْ بَعضاً) (1) «دعوت پیامبر را در میان خود مانند دعوت بعضی از شما نسبت به بعضی دیگر تلقی نكنید» نازل گشت، حضرت فاطمه (س) پدر را یا رسول الله خطاب می كرد. امام حسین (ع) از مادرش حضرت فاطمه (س) نقل می كنند: چون پیامبر این برنامه را از من مشاهده كردند، فرمودند: این آیه درباره تو و اهل بیت تونازل نگشته است. زیرا تو از من هستی و من از تو هستم بلكه این آیه در مورد اهل جفا و متكبران نازل گشت كه احترام مرا نگه نمی دارند. دخترم تو مرا با همان كلمه پدر خطاب كن كه برای آرامش قلب من بهتر و به خشنودی خداوند نزدیك تر است.
بوسه بر دست پدر
در حدیثی امده است كه: هر زمانی كه رسول خدا (ص) به دیدار فاطمه می آمدند، حضرت فاطمه(س) از جا برمی خواستند، به استقبال پدر می رفتند، او را خوش آمد می گفتند و بر دستان مبارك پدر بوسه می زدند.
(فَاِذا دَخَلَ عَلَیْها اِلَیهِ، فَرحَبت بِه و قُبِلَت یَدَیْه.) (2) و نیز هرگاه فاطمه به محضر پدر وارد می شد، پیامبر او را خوش آمد می گفت، دستانش را می بوسید و او را در جایگاه خویش می نشاند.
پدر به فدایش باد(3)
هر زمان كه پیامبر (ص) قصد سفر داشت، حضرت فاطمه (س) آخرین كسی بود كه پیمبر از او جدا می شد و با وی خداحافظی می كرد و به هنگام بازگشت اولین كسی كه به دیدارش می رفت فاطمه زهرا (س) بود. در یكی از دیدارها كه پیامبر(ص) از سفر بازگشته بودند، به خانه فاطمه می آیند ومی بینند كه حضرت زهرا دو دستبند و دو گوشواره برای خویش فراهم كرده اند و پرده بر در خانه آویخته اند. پیامبر(ص) كه همیشه دیدار با دخترش پس از سفر، طولانی بود، در این باره دیداری كوتاه داشتند و گویا ناراحت شدند. از خانه زهرا بیرون آمدند و در كنار منبر در مسجد نشستند. فاطمه زهرا (س) احساس كرد كه این حالت پیامبر به دلیل دستبند و گوشواره و پرده است. اینها را از خود جدا كردند و پرده را نیز درآورند و برای پیامبر فرستادند و به فرستاده فرمودند خدمت پیامبر بگو: دخترت به محضرتان سلام داد و می گوید: این چند چیز را در راه خدا قرار دهید. پیامبر پس از شنیدن پیغام سه مرتبه فرمودند: پدر به فدایش باد (فداها ابوها).

پی‌نوشت‌ها:
 

1. تعالیم آسمانی اسلام، ص66، به نقل از امالی طوسی، جاول، ص62.
2. داستان راستان، محمد مهدی اشتهاردی،ج3،ص47.
3. اصول كافی، ج2،ص161.
4. بحارالانوار، ج43، ص25.
5. توضیح: عنوان كتاب از این حدیث گرفته شده است.
6. پایگاه اطلاع رسانی Hawzah.Net مقاله برترین بانوی جهان فاطمه زهرا(س)، آیت الله مكارم شیرازی.
منبع:
عباس زاده، علیرضا؛ (1388) بوسه بر دست پدر، کاشان، مرسل، چاپ اول.

دسته بندی : کتابخانه , مقالات , سیره اخلاقی , پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم ,

       رحمان نجفی
      12:45 ب.ظ -  شنبه 13 دی 1393
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic