زیارت در سیره و سخن پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله


زیارت در سیره و سخن پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله


 

نویسنده: سید محمد موسوی
 

پیش گفتار
 

نقش الگو در زندگی انسان بر كسی پوشیده نیست، و هیچ چیز به اندازه عظمت «روح های بزرگ» انسان را تحت تأثیر قرار نمی دهد! آشنایی با شخصیت و زندگی اسوه های مكتبی، چراغ راه انسان ها بوده و هست و همیشه رفتار، بیش از گفتار اثر بخش بوده است.
انبیا و اولیای الهی، بهترین الگوهایی هستند كه انسان ها می توانند از ارتباط با آنان، در مسیر رشد و تكامل خود بهره ببرند. از این رو، قرآن كریم پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله را به عنوان الگو و اسوه به جامعه معرفی می نماید و آن حضرت نه تنها در گفتار، بلكه در رفتار خود نیز به معرفی ارزش ها می پردازد.
«زیارت» برای بشر، یك موضوع بسیار با ارزشی است كه در زندگی وی ظهور و بروز یافته و راه ارتباط با انسان های بزرگ را به سوی بشر می گشاید، و در نتیجه سبب شناخت بشر نسبت به آنان و الگوبرداری از خصلت های ارزشمندشان است.
آری، «زیارت» به عنوان یك واقعیت دینی و اجتماعی در اندیشه های اسلامی، سبب روابط اجتماعی، آرامش خاطر، تكامل معنوی و اخلاقی است و نقش های گوناگونی در زندگی انسان دارد.
روایات فراوانی درباره اهمیت، آداب، آثار و دستاوردهای زیارت سخن گفته اند.
عالمان بزرگ اسلامی، در این زمینه مطالب فراوانی نوشته و بهره مندی از این گنجینه پربها را یاد آوری نموده اند.
اما برخی از كوته فكران، پیشینه زیارت، مستندات زیارت، آداب زیارت، صفای زیارت، نقش های گوناگون زیارت و سیره اولیا و اصحاب پیرامون زیارت را، نادیده گرفته و به شدت با آن مخالفت كرده اند.
جای بسی تاسف است كه روزی، شخصی به نام «ابن تیمیه» پرچم مبارزه با زیارت و برخی دیگر از موضوعات ارزشی اسلام را به دست گرفته و روزگار دیگری، «محمد بن عبد الوهاب» آن اندیشه نادرست را پی می گیرد؛ اكنون نیز وهابیان از او پیروی نموده و با زائران حرم نبوی و مشتاقان زیارت امامان بزرگوار بقیع و دیگر اماكن مقدس، بد رفتاری می كنند.
یكی از محورهای قابل بحث كه نظریه وهابیان را نادرست و باطل معرفی می كند، موضوع«زیارت در سیره و سخن پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله» است كه این نوشتار به بیان آن - به ویژه از منابع اهل سنت - می پردازد.

زیارت در سیره نبوی صلی الله علیه و آله
 

الف) زیارت قبر مادرش «آمنه»
 

1. عن سلیمان بن بریده، عن ابیه قال: زار النبی صلی الله علیه و آله قبر امّه فی الف مُقَنّع، فلم یُربا كیاً اكثر من یومئذٍ؛ (1) سلیمان بن بریده گوید كه پدرم گفت: پیامبر صلی الله علیه و آله با هزار نفر مسلح - به هنگام بازگشت از میدان نبرد - قبر مادرش را زیارت نمود[و آنچنان گریست] كه تا آن روز بیش از این گریه ای از او دیده نشد.
2. ابن سعد چنین نقل كرده است:
مرّ رسول الله صلی الله علیه و آله فی عمره الحدیبیه بالابواء قال: انّ الله قد اذن لمحمّد فی زیاره قبر امّه. فأتاه رسول الله صلی الله علیه و آله فأصلحه و بكی عنده، و بكی المسلمون لبكاء رسول الله صلی الله علیه و آله. فقیل له. فقال: ادركتنی رحمتها فبكیت؛ (2) رسول خدا صلی الله علیه و آله در جریان عمره حدیبیه (سال ششم هجری) به «ابواء» كه رسید، فرمود: «همانا خداوند به محمد اجازه داد كه قبر مادرش را زیارت كند». آنگاه پیامبر خدا صلی الله علیه و آله نزد قبر آمد و آن را تعمیر و اصلاح نمود و در آنجا گریست. مسلمانان نیز به خاطر گریه آن حضرت، گریستند و عرض كردند: چرا اشك می ریزید؟ فرمود: «به یاد مهر و محبتش افتادم و گریستم».

ب) زیارت قبر عثمان بن مظعون
 

نویسنده كتاب شذرات الذهب گوید: ابن عماد حنبلی در جریان وقایع سال دوم هجری چنین گفته است:
«و فیها توفّی عثمان بن مظعون القرشی الجمعی و هو اوّل من مات من المهاجرین بالمدینه بعد رجوعه من بدر، و قبّله النبی صلی الله علیه و آله و هو میّت و كان یزوره ...؛‌(3) در سال دوم هجری عثمان بن مظعون وفات كرد، وی نخستین فرد از میان مهاجران بودکه پس از بازگشت از جنگ بدر، مرگش فرا رسید و پیامبر صلی الله علیه و آله او را كه مرده بود، بوسید و همواره زیارتش می نمود ...».

ج) زیارت مصعب بن عمیر
 

نوابن ابی الحدید چنین آورده است:
«مرّ رسول الله صلی الله علیه و آله علی قبر مصعب بن عمیر فوقف علیه و دعا و قرا (مِنَ الْمُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللهَ عَلَیهِ فمِنْهُمْ مَنْ قَضی نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدیلاً)، (4) ثم قال: انّ هؤلاء شهداء عند الله یوم القیامه فأتوهم فزوروهم و سلّموا علیهم و الذی نفسی بیده لا یسلّم علیهم احد الی یوم القیامه الّا ردّوا علیه؛‌ (5) هنگامی كه رسول خدا صلی الله علیه و آله در حال عبور به قبر مصعب بن عمیر رسید، آنجا ایستاد و دعا كرد و این آیه را خواند: «در میان مؤمنان، مردانی هستند كه بر سر عهدی كه با خدا بستند، صادقانه ایستاده اند؛‌ بعضی پیمان خود را به آخر بردند ( و در راه او شربت شهادت نوشیدند) و بعضی دیگر در انتظارند، و هرگزتغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند.» سپس فرمود: «اینها در روز رستاخیز پیش خداوند از شهیدان هستند، پس به نزدشان آمده، زیارتشان كنید و بر آنان درود فرستید، سوگند به آنكه جانم به دست اوست! هیچ كس تا روز قیامت بر آنان درود نفرستد جز آنكه پاسخش دهند».

د) زیارت قبور بقیع
 

1. عن عائشه انّها قالت: خرج رسول الله ‌من عندی فظننت انّه خرج الی بعض نسائه، فتتبّعته حتی جاء البقیع فسلّم و دعا ثمّ انصرف، فسالته این كنت؟ فقال: امرت أن آتی اهل البقیع فادعو لهم و اصلّی علیهم؛ (6) عایشه گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله از پیش من بیرون رفت، گمان كردم نزد یكی از همسران خود می رود، دنبال او راه افتادم تا اینكه به بقیع رسید، آنگاه بر آنان درود فرستاد و دعا خواند سپس بر گشت. از وی پرسیدم: كجا بودی؟ فرمود: «من مأمور شدم به بقیع بروم و بر آنان سلام بفرستم و دعا كنم».
2. ابن ماجه نیز چنین نقل كرده است:
عن عائشه انّها قالت: فقدته - تعنی النبی صلی الله علیه و آله - فاذا هو بالبقیع فقال: السلام علیكم دار قوم مؤمنین، انتم لنا فرط و انّا بكم لاحقون، اللّهم لا تحرمنا اجرهم و لا تفتنّا بعدهم؛ (7) عایشه گوید: پیامبر صلی الله علیه و آله را گم كرده بودم [در جستجویش برآمدم] آنگاه وی را در بقیع یافتم كه می فرمود: «درود بر شما كه در سرای مؤمنان هستید، شما برما پیشی گرفته اید و ما نیز به شما می پیوندیم. خدایا! ما را از پاداش آنان محروم مساز و پس از آنان به فتنه گرفتار مكن!».
3. عن عائشه انّها قالت: كان رسول الله صلی الله علیه و آله - كلّما كان لیلتها من رسول الله صلی الله علیه و آله - یخرج من آخر اللیل الی البقیع فیقول: السلام علیكم دار قوم مؤمنین، و اتاكم ماتوعدون غداً موجّلون، و انّا ان شاء الله اغفر لاهل بقیع الغرقد؛ (8) عایشه گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله - هر شبی كه قرار بود نزد من باشد - در آخر شب به سوی بقیع می رفت و می فرمود: «درود بر شما كه در سرای مؤمنان هستید، و آنچه به آن شما را وعده داده اند، برای آینده در وقت مقرر به شما می رسد و ما نیز به خواست خدا، به شما می پیوندیم. خدایا!‌ خفتگان در بقیع غرقد را بیامرز!».
4. عن ابی رافع مولی رسول الله صلی الله علیه و آله : انّ رسول الله صلی الله علیه و آله اتی البقیع فوقف فدعا و استغفر؛ (9) ابو رافع - آزاد شده رسول خدا صلی الله علیه و آله - گوید: پیامبر خدا صلی الله علیه و آله به بقیع آمد و ایستاد، آنگاه دعا كرد و استغفار نمود.

ه) زیارت شهدای احد
 

1. عباد بن صالح گوید:
انّ رسول الله صلی الله علیه و آله كان یأتی قبور الشهداء باحد علی راس كلّ حول فیقول: (سَلامٌ عَلَیكمْ بِما صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَی الدّارِ). (10)
قال: و جاءها ابوبكر ثمّ‌ عمرثمّ عثمان؛‌(11) رسول خدا صلی الله علیه و آله هر سال به زیارت قبور شهیدان احد می آمد و چنین می گفت: «سلام بر شما به خاطر شكیبایی و استقامتتان! چه نیكوست سرانجام آن سرا(ی جاویدان)!».
سپس ابن صالح افزود: ابوبكر، عمر و عثمان نیز برای زیارت به آنجا می آمدند.
2. عبدالاعلی بن عبدالله از پدرش چنین نقل كرده است:
انّ النبی صلی الله علیه و آله زار قبور الشهداء بأحد فقال: اللّهم انّ عبدك و نبیّك یشهد انّ هولاء شهداء، و انّه من زارهم و سلّم علیهم الی یوم القیامه ردّوا علیه؛ (12) پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله قبور شهیدان احد را زیارت می كرد و چنین می گفت: «خدایا! بنده ات و پیامبرت گواهی می دهد كه اینان شهیدند، و هر كس تا روز رستاخیز زیارتشان كند و سلامشان گوید، پاسخ سلام وی را می دهند».
3. طلحه بن عبید الله گوید:
خرجنا مع رسول الله صلی الله علیه و آله یرید قبور الشهداء، حتی اذا اشرفنا علی حرّه واقم فلمّا تدلّینا منها و اذا قبور بمَحنَیه، قال قلنا: یا رسول الله! ‌أقبور اخواننا هذه؟ قال: قبور اصحابنا. فلمّا جئنا قبور الشهداء قال:هذه قبور اخواننا؛ (13) ما با رسول خدا صلی الله علیه و آله بیرون رفتیم، وی عازم زیارت قبور شهدای احد بود، هنگامی كه به منطقه «حره واقم» رسیدیم و از آنجا فرود آمدیم، ناگهان چند قبر را مشاهده نمودیم و گفتیم: ای رسول خدا! آیا اینها قبرهای برادران ما است؟ فرمود: «اینها قبرهای اصحاب ما است»، اما وقتی كه به قبور شهدای احد رسیدیم، فرمود: «اینها قبرهای برادران ما است!».

و) زیارت قبور مؤمنان
 

1. ابن قولویه با سند خود از امام باقر علیه السلام چنین نقل كرده است:
كان رسول الله صلی الله علیه و آله اذا مرّ بقبور قوم من المؤمنین قال: السلام علیكم من دیار قوم مؤمنین و انّا ان شاءالله بكم لاحقون؛ (14) رسول خدا صلی الله علیه و آله هنگامی كه برقبور مؤمنان گذر می كرد، چنین می فرمود: «از دیار مؤمنان بر شما سلام باد! و ما نیز به خواست خدا، به شما می پیوندیم».
2. دیلمی چنین آورده است:
كان رسول الله صلی الله علیه و آله اذا دخل الجبّانه یقول: السلام علیكم ایها الابدان البالیه و العظام النخره التی خرجت من الدنیا بحسراتها و حصلت منها برهنها. اللهّم أدخل علیهم روحاً منك و سلاماً منّا و منك یا ارحم الراحمین؛‌(15) رسول خدا صلی الله علیه و آله هنگامی كه به قبرستان وارد می شد، چنین می فرمود: «سلام بر شما ای جسم های فانی شده و استخوان های پوسیده كه از دنیا با حسرت و اندوه (فراوان) بیرون رفته و اكنون در گرو كارهایتان می باشید. خدایا! رحمت خودت و سلام ما و خودت را شامل حالشان گردان، ای مهربان ترین مهربانان!».

زیارت در سخن پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله
 

الف) فضیلت زیارت پیامبر صلی الله علیه و آله
 

روایات گوناگونی پیرامون زیارت رسول خدا صلی الله علیه و آله از زبان خودش رسیده است؛ از جمله:
1. «من زارنی حیاً و میتاً كنت له شفیعاً یوم القیامه؛‌(16) هر كس مرا در زمان حیات و مماتم زیارت كند، من روز قیامت شفیع او خواهم بود».
2. «من حجّ الی مكّه ثمّ قصدنی فی مسجدی كُتبت له حجّتان مبرورتان؛ (17) هر كس به قصد انجام حج به سوی مكه برود سپس برای زیارت من به مسجدم (در مدینه) بیاید، پاداش دو حج مقبول برایش نوشته خواهد شد».
3. «من زارنی فی حیاتی او بعد موتی كان فی جواری یوم القیامه؛‌(18) هر كس مرا در زمان حیات یا پس از وفاتم زیارت كند، روز قیامت در همسایگی من خواهد بود».

ب) فضیلت زیارت امام علی علیه السلام
 

عَن عَلِی علیه السلام انَّ رَسوُلُ اللهِ‌ صلی الله علیه و آله قالَ لَهُ: وَ اللهِ لَتُقْتَلَنَّ‌بِارْضِ الْعِراقِ‌ وَ تُدْفَنُ بِها. قُلْتُ: یا رَسُولَ اللهِ مَا لِمَنْ‌ زارَ ‌قُبُورَنَا وَ عَمَرَها و َتَعَاهَدَها؟ فَقالَ لِی:
یا ابَا الْحَسَنِ! اِنَّ اللهَ تَعَالَی جَعَلَ قَبْرَك وَ قَبْرَ وُلْدِك بِقَاعاً مِنْ الْجَنَّهِ‌ وَ عَرصَهً مِنْ عَرَصَاتِهَا، وَ اِنَّ اللهَ جَعَلَ قُلُوبَ نُجَباءِ مِنْ‌ خَلْقِهِ ‌وَ صَفْوَهِ مِنْ عِبادِهِ ‌تَحِنُّ اِلَیْكُمْ وَ تَحْتَمِلُ الْمَذَلَّهَ‌ وَ‌الْاَذَی فَیعْمُرُونَ قُبُورَكمْ‌ وَ یكثِرونَ زِیارَتَهَا تَقَرُّباً مِنْهُمْ‌ اِلَی اللهِ وَ مَودَّهَ مِنْهُمْ ‌لِرَسُولِهِ اولَئِك یا عَلِی الْمَخْصُوصونَ بِشَفاعَتِی الْوارِدوُنَ حَوْضِی وَ هُمْ زُوّاری غَداً فِی الجَنَّهِ،‌یا عَلِی مَنْ‌ عَمَرَ قُبُورَكُمْ وَ تَعَاهَدَها فَكانَّما اعَانَ سُلَیمانَ بْنَ داوُدَ عَلَی بِناءِ‌ بَیتِ الْمُقَدَّسِ،‌وَ مَنْ زارَ قُبُورَكُمْ عَدَلَ ذلكَ ثَوابَ سَبْعینَ حَجَّهِ الاِسلامِ ‌وَ خَرَجَ مِنْ ذُنوُبِه حَتّی یرْجِعَ مِنْ زیارَتِكُمْ كیوْمِ وَلَدَتْهُ اُمُّهُ، فَاْبِشْر وَ َبِّشْر اَوْلِیاءَكَ وَ مُحبّیكَ مِنَ النَّعیمِ وَ قُرَّه الْعَیْنِ بِما لا عَیْنٌ رَأتْ وَ لا اُذُنٌ سَمِعَتْ وَ لا خَطَرَ عَلَی قَلْب بَشَر، وَ لكنَّ حُثالَهَ مِنَ النّاسِ یعیروُن زُوّارَ قبُوُرَكُمْ كمَا تُعیرُ الزّانِیهُ بِزِنائِها، اوُلئِكَ شِرارُ اُمَّتی لا انَالَهُمْ اللهُ شَفاعَتی وَ لا یرِدوُن حَوضْی؛ (19) حضرت علی علیه السلام می فرماید كه رسول خدا صلی الله علیه و‌ آله به من خبر داد: تو در سرزمین عراق كشته و دفن خواهی شد. پرسیدم: كسی كه قبور ما را زیارت كند و آباد نماید و تعهد خویش را با آن حفظ كند، چه پاداشی دارد؟ فرمود:
«ای اباالحسن! خداوند متعال،‌قبر تو و فرزندانت را بقعه ای از بقعه های بهشت و فضایی از فضاهای آن قرار داده است، و دل های شرافتمندان از آفریدگانش و برگزیدگان از بندگانش را مشتاق به سوی شما كرده است، به گونه ای كه سختی اذیت در راه شما را تحمل نموده و قبرهایتان را آباد ساخته و آنجا را با انگیزه تقرب به خدا و دوستی پیامبرش بسیار زیارت می كنند. ای علی! تنها این گروه از شفاعتم برخوردارند، بر حوضم وارد شده و در بهشت زائرم می باشند.
ای علی! هر كس قبر شما را آباد كند و به آنجا رفت و آمد داشته باشد، همانند كسی است كه سلیمان بن داود را در ساختن بیت المقدس یاری رسانده باشد.
كسی كه قبر شما را زیارت كند، این كارش با پاداش هفتاد حج - جز حجه الاسلام كه واجب است - برابر می باشد و به هنگام بازگشت از زیارت شما، از گناهان خود بیرون می آید همانند روزی كه از مادرش متولد شده است. از این رو، بر تو مژده باد! و علاقه مندان و دوستانت را نیز مژده بده، به نعمت ها و خوشی هایی كه نه چشمی دیده، و نه گوشی شنیده و نه به قلب كسی خطور كرده است! ‌اما افراد بی مقداری از میان مردم، زائران كوی شما را سرزنش می نمایند آن گونه كه زنان بد كاره را به خاطركار بدشان؛ این دسته، اشرار امت من هستند، شفاعت من به آنان نرسد و بر حوضم وارد نخواهند شد».

ج) فضیلت زیارت امام حسن علیه السلام
 

ابن عباس گوید: پیامبرصلی الله علیه وآله فرمود:
«مَنْ زارَ الْحَسَنَ فی بَقیعَهِ ثَبَتَ قَدَمُهُ عَلَی الصِّراطِ یوْمِ‌نَزِلٌّ فِیهِ‌الاَقْدامُ؛ (20) هر كس امام حسن علیه السلام را در آرامگاهش زیارت كند، آن روزی كه گام ها بر صراط می لغزد، گام او استوار خواهد بود».

د) فضیلت زیارت امام حسین علیه السلام
 

ابن عباس گوید: پیامبر صلی الله علیه و آله درباره شهادت امام حسین علیه السلام مطالبی بیان نمود، آنگاه پیرامون زیارت آن حضرت چنین فرمود:
«مَنْ زارَهُ عَارِفاً بِحَقُِهِ كَتَبَ اللهُ لَهُ ثَوابَ الْفِ‌ حَجَّهٍ وَ الْفِ‌ عُمْرهٍ، الا وَ منْ زارَهُ فَقَدْ‌ زَارَنی وَ مَنْ زَارَنِی فَكانَّما زَار اللهَ وَ حَقَّ عَلَی اللهِ‌انْ‌ لَا یُعَذِّبَهّ بِالنُارِ، الَا وَ اِنَّ الْاِجابَهَ تَحْتَ قُبَّتِهِ وَ الشِّفَاءَ فِی تُرْبَتِهِ وَ الْائِمَّهَ مِنْ وُلْدِهِ؛ (21) هركس او را زیارت كند و نسبت به حق وی معرفت داشته باشد، خداوند پاداش هزار حج و هزار عمره را برایش می نویسد. آگاه باش! هر كس او را زیارت كند، مرا زیارت كرده و هر كه مرا زیارت كند، گویا خدا را زیارت نموده است؛ و سزاوار است كه خداوند او را به آتش دوزخ عذاب نكند. آگاه باش! دعا زیر گنبد او مستجاب است، در تربت او شفا است و امامان از نسل اویند».

ه) فضیلت زیارت اهل بیت علیهم السلام
 

روایات بسیاری پیرامون ثواب و زیارت اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله داریم، به یك روایت جالب و جامع اشاره می كنیم:
امام صادق علیه السلام گوید: پدرم از جابر نقل نموده كه پیامبر صلی الله علیه و آله در ضمن روایتی طولانی فرمود:
«اِنَّ اللهَ قَدْ‌وَكَلَ بِفاطِمَهَ رَعیلاً مِنَ الْمَلائِكهِ یحْفَظوُنها مِنْ بین یدَیهَا ومِنْ خَلْفِهَا وَعَنْ یمِینِهَا وَ عَنْ یسَارِهَا وَهُمْ معَها فِی حَیاتِها وَ عِنْدَ قَبْرِها بَعْدَ مَوْتِها یكثِرُون الصَّلاهَ عَلَیهَا وَ عَلَی ابیهَا وَبَعْلِها وَ بَنیهَا فَمَنْ زَارَنی بَعْدَ وَفَاتی فكَاَنَّما زَار فاطمه ومن زار فاطمه فکانما زارنی ومن زَارَ عَلِی بْنَ ابِی طالِبٍ‌ فكَاَنَّما زَار فاطِمَهَ و مَنْ زَارَ الحَسَنَ و الحُسَیْن فكَاَنَّما زَارَعلیا ومن زار ذریتهما فکانما زارهُما؛ (22) خدای سبحان گروهی از فرشتگان را گماشته تا فاطمه علیها السلام را از پیش رو، پشت سر، سمت راست و چپ محافظت نمایند، در زمان زندگی با او و پس از مرگ نیز كنار قبرش هستند تا هماره بر او، پدرش، شوهرش و فرزندانش درود فراوان بفرستند. هر كس مرا پس از وفاتم زیارت كند، گویا فاطمه را زیارت كرده و كسی كه فاطمه را زیارت كند، مرا زیارت كرده است. هر كس علی بن ابی طالب را زیارت كند، گویا فاطمه را زیارت كرده است و كسی كه حسن و حسین را زیارت كند، گویا علی را زیارت كرده است. هر كس فرزندان حسن و حسین را زیارت كند گویا خودشان را زیارت نموده است».
بنابراین می توان گفت كه زیارت هر كدام از امامان، در حقیقت زیارت همه آنان و همانند زیارت پیامبر و علی و فاطمه علیهم السلام است كه دارای فضیلت و ثواب فراوان می باشد.
البته گاهی می بینیم كه زیارت امام خاصی بر اساس دلیل یا دلایلی، دارای ثواب ویژه ای است و بر آن سفارش بسیاری شده است كه در جای خود باید مورد توجه و گفتگو قرار گیرد. چنان كه می توان گفت: اهمیت و ثواب فراوان زیارت اما حسین علیه السلام و اصحاب با وفای او، به سبب فداكاری ویژه آنان برای حفظ آرمان ها و ارزش های اسلامی است! تا از راه زیارت و پیوند با امام و یارانش، راهشان پر رهرو و جاودانه بماند و اسلام و جامعه اسلامی بیمه گردد.

و) زیارت مردگان
 

ابن ماجه از ابو هریره چنین نقل كرده است كه رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:
«زُوروُا الُقُبُورَ فَانّهاَ تُذَكِّرُكُم الآخِرهَ؛ (23) به زیارت قبور بروید؛ زیرا شما را به یاد آخرت می انداز».
«زُورُوا ُقُبُورَ مَوْتاكُمْ وَ سَلِّمُوا عَلَیْهِمْ فشاِنَّ لَكُم فِیهِمْ عِبْرَهً؛‌(24) قبور مردگانتان را زیارت كنید و بر آنان درود بفرستید، كه آنان برایتان عبرت اند» .
در پایان آرزومندیم با توفیق الهی، زیارت پیامبر واهل بیت مطهرش علیهم السلام همراه معرفت و شناخت درست نسبت به آن بزرگواران، نصیب همگان شده و از آثار و بركات آن در دنیا و آخرت بهره مند گردیم. ان شاء الله تعالی.

پی نوشت ها :
 

1. المستدرك علی الصحیحین، ج1، ص531، ح1389.
2. الطبقات الكبری، ج1، ص78.
3. موسوعه زیارات المعصومین علیهم السلام، مقدمه، ص96.
4. احزاب/23.
5. شرح نهج البلاغه، ج15، ص40.
6. تاریخ المدینه المنوره، ابن شبه، ج1، ص90.
7. سنن ابن ماجه، ج1، ص493، ح1546.
8. صحیح بخاری، ج3،ص63.
9. تاریخ المدینه المنوره، ج1، ص94.
10. رعد/24.
11. تاریخ المدینه المنوره، ج1، ص132.
12. مستدرك حاكم، ج3، ص31.
13. موسوعه زیارات المعصومین علیهم السلام، مقدمه، ص66، ح3.
14. كامل الزیارات، ص322، ح13.
15. ارشاد القلوب، ج1، ص64.
16. بحارالانوار، ج100، ص139، ح2.
17. موسوعه زیارات المعصومین علیهم السلام، ج1، ص50، به نقل از كنز العمال، ج5، ص135، ح12370.
18. كامل الزیارات، ص13، ح11.
19. بحارالانوار، ج97، ص120، ح22.
20. همان، ص141، ح14.
21. وسائل الشیعه، ج14، ص452، ح19581.
22. بحارالانوار، ج97، ص122، ح28.
23. سنن ابن ماجه، ج1، ص500، ح1569.
24. بحارالانوار، ج82، ص64.
 

منبع:فرهنگ کوثر 81
دسته بندی : کتابخانه , مقالات , پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم , ادعیه و زیارات ,

       رحمان نجفی
      11:58 ق.ظ -  دوشنبه 15 دی 1393
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic